Aktualności

Komunikat MURAL NA TARGÓWKU

Komunikat

MURAL NA TARGÓWKU

W związku ze zniszczeniem przez wandali naszego muralu/ruralu na temat tolerancji (więcej o jego tworzeniu i całym projekcie w ramach którego powstał możecie przeczytać w zakładce AKTUALNOŚCI)przystąpiliśmy do jego rekonstrukcji. Naprawę oraz pokrycie muralu powierzyliśmy specjalistycznej firmie zewnętrznej, która od początku towarzyszyła nam w pracach nad jego powstawaniem. W związku z tym, że zebraliśmy fundusze na pokrycie ruralu powłoką antygrafitti prace naprawcze były uzależnione od pogody (ostateczna warstwa musi być kładziona w odpowiednio wysokiej temperaturze i przy braku opadów). Prace rekonstrukcyjne musiały więc trochę potrwać i być rozciągnięte w czasie. Postawiliśmy sobie cel, że na DZIEŃ DZIECKA mural będzie skończony a dzieci idące do szkoły będą mogły znów zobaczyć efekt swoich prac w formie pierwotnej. Naszą intencją było aby mural wrócił do pierwotnego wyglądu, takiego jak zaprojektowały i wykonały go dzieci. W tworzeniu muralu brały udział dzieci z różnych krajów. Osoby, które oglądały nasz mural w trakcie naprawy zgłaszały nam uwagi, że mural nie wygląda tak jak wyglądał. Prosiliśmy o cierpliwość i danie nam czasu. Obecnie mural jest zakończony i mamy nadzieję, że w takiej formie jak jest obecnie będzie nadal przekazywał idee, że dzieci z różnych krajów bawią się ze sobą, uczą się razem i są ponad podziałami.

Nasz skończony mural obecnie wygląda tak:

C:\Users\Ja\Documents\Batory_Kasia\mural\mural_zdjęcia_maj_2016\2016-05-30 11.30.49.jpg

Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierali i nam kibicowali w doprowadzeniu sprawy do końcaJ

Zarząd Fundacji

2016-06-03 13:59:05, Administrator

ZNISZCZONO NASZ MURAL:(:(:(

W styczniu nieznani sprawcy zniszczyli nasz mural. Jest nam z tego powodu bardzo przykro.

Praca i serce naszych dzieci zostały bezsensownie zamazane i „okraszone” antyrasistowskimi napisami.

Media tak o tym napisały:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19595079,bialy-targowek-kontra-kolorowe-dzieci-wandale-zniszczyli.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19594122,w-warszawie-zniszczono-mural-namalowany-przez-dzieci-bialy.html

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,uczniowie-i-uchodzcy-namalowali-mural-zniszczyli-go-rasisci,192802.html

http://www.wprost.pl/ar/531185/Zniszczono-mural-wykonany-przez-dzieciBialy-Targowek-pieli-uchodzcow/

http://wawalove.pl/Uczniowski-mural-na-Targowku-zniszczony-Pomazane-twarze-i-rasistowskie-napisy-a21718

http://pikio.pl/warszawa-zniszczono-mural-namalowany-przez-dzieci-pierlic-uchodzcow/

http://natemat.pl/170705,ktos-dodal-rasistowskie-napisy-na-muralu-dla-dzieci-zakompleksieni-debile

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-02-07/bialy-targowek-pieli-uchodzcow-zniszczono-mural-namalowany-przez-dzieci/

2016-04-04 00:41:58, Administrator

KONKURS PLASTYCZNY „Z RÓŻNYCH KRAJÓW POCHODZIMY,RAZEM BAWIĆ SIĘ LUBIMY”uł

W ramach naszego projektu zorganizowaliśmy  konkurs plastyczny otematyce: „Z różnych krajów pochodzimy, razem bawić się lubimy”. Celem konkursu było promowanie mowy akceptacji i tolerancji, oraz rozwijanie w dzieciach zrozumienia dla inności kulturowych. Uczniowie mieli za zadanie przygotować plakaty w formacie A3, wykonane dowolną techniką plastyczną płaską, na których znalazłoby się połączenie przekazu wizualnego i słownego. Do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe z terenu Targówka. Do każdej placówki zostało wysłane stosowne zaproszenie, regulamin konkursu, oraz formularze zgody na przetwarzanie danych osobowych. Prace można było nadsyłać do 15 listopada 2015r. Finalnie do konkursu zgłoszono 48 plakatów z siedmiu szkół. Dnia 2 grudnia 2015 roku, komisja złożona z Joanny Górczyńskiej, Małgorzaty Baranowskiej, oraz Anny Mazurkiewicz wyłoniła laureatów konkursu. Nagrody zostały przyznane w kategoriach klas 1-3 i 4-6. W klasach 1-3 została przyznana nagroda za I, II i III miejsce oraz dwa super wyróżnienia. W kategorii klas 4-6 przyznano nagrody dla I, II, i III miejsca oraz trzy super wyróżnienia. Dla zwycięzców zostały przygotowane dyplomy, oraz nagrody rzeczowe. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się dnia 15 grudnia o godzinie 9.45 w Szkole Podstawowej nr 58 w Warszawie. Na wydarzenie przybyli laureaci z różnych szkół podstawowych na Targówku. Uroczystość rozpoczęła wicedyrektor SP58 Pani Iwona Miłko witając wszystkich przybyłych. Następnie Pani Joanna Górczyńska przybliżyła obecnym aktualne działania Fundacji Sowa w ramach projektu: „Pięknie się różnimy, możemy działać razem”. Po krótkim podsumowaniu, prezes fundacji Sowa - Pani Barbara Świątkiewicz wręczyła wyróżnionym uczniom nagrody. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz upominki. Po zakończonej uroczystości laureaci zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Fundację Sowa, który odbył się w sali świetlicy szkolnej. Nagrodzone prace zostały oprawione i wyeksponowane w holu głównym budynku szkoły.P1020149.JPGP1020150.JPGP1020151.JPGP1020168.JPGP1020146.JPG

2016-04-04 00:40:31, Administrator

STWORZYLIŚMY MURAL (A MOŻE RURAL?;) O TOLERANCJI

Przygotowując się do tworzenia muralu, szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji. Interesowało nas miejsce, które będzie widoczne dla mieszkańców i przejezdnych. Jednocześnie braliśmy pod uwagę fakt, że głównymi twórcami muralu mają być dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej a więc nie może być to miejsce zbyt wysoko usytuowane ze względu na bezpieczeństwo dzieci w trakcie malowania.

Idea która miała być przekazana na muralu to szeroko pojęta TOLERANCJA.

Urząd Dzielnicy Targówek wskazał nam kilka możliwych miejsc ale niestety z reguły były za wysoko. Wychowawczyni klasy I Szkoły nr 58 pani Małgorzata Baranowska –zaproponowała pomysł malowania na rurach ciepłowniczych, które znajdują się w gestii firmy VEOLIA ENERGIA WARSZAWA S.A.

Cały Targówek jest „oplątany” w wielu miejscach tymi rurami. Znajdują się też one w bliskiej okolicy szkoły, w miejscu położonym blisko ruchliwej ulicy, którą codziennie przejeżdża wiele samochodów. Jest to wzdłuż ul. Rozwadowskiego (przy samym rondzie u styku ul. Rzecznej
i Ziemowita). Tamtędy przechodzi większość dzieci codziennie w drodze do szkoły.

Dzięki uprzejmości VEOLIA ENERGIA WARSZAWA S.A., która wyraziła zgodę na udostępnienie nam rur tam właśnie stworzyliśmy nasz mural. Może bardziej właściwie będzie nazwać go „rurarem”, skoro namalowany jest na rurach?:)

Pomysłodawcami wzorów rysunków są dzieci z I klasy. Przygotowały one na lekcji o tolerancji rysunki postaci dzieci z różnych krajów, które trzymają się za ręce.

W klasie I uczą się razem z dziećmi polskimi także dzieci z Czeczenii, Ukrainy i Tadżekistanu, tak więc tolerancji uczą się na co dzień w praktyce. Pomysłem dzieci jest też ozdobienie „ruralu” napisami z powitaniami w różnych językach.

Namalowaliśmy mural 25 listopada 2015 r. Mamy nadzieję, że kolorowy mural przedstawiający dzieci różnych narodów trzymające się za ręce spowoduje, że to dzieci skłonią dorosłych do refleksji na temat tolerancji. Bo jak głosi tytuł konkursu plastycznego ogłoszonego w ramach projektu: „Z RÓŻNYCH KRAJÓW POCHODZIMY, RAZEM BAWIĆ SIĘ LUBIMY”.

O naszej inicjatywie napisały media:

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/rury-na-targowku-zamienia-sie-w-mural-o-uchodzcach-stworza,3580579,artgal,t,id,tm.html

DSC00134.JPG 2015_11_26_13.35.46.jpgDSC00172.JPGDSC00217.JPG

2016-04-04 00:25:17, Administrator

ZAJĘCIA JĘZYKOWE

Od września zaczęły się odbywać zajecia językowe. Uczestniczą w nich dzieci z różnych krajów. Umożliwiają one zdobywanie wiedzy o kulturze, obyczajach i JĘZYKACH różnych krajów. Dzieci na zajeciach: uczą się wzajemnie podstawowych zwrotów w różnych jezykach i przysłów, rozwiązują zagadki słowne i rebusy, bawią się językiem.

Taka międzynarodowa gimnastyka dla jezyka:)

jezykowe3_1.jpgjezykowe1.jpg

2015-11-17 02:07:02, Administrator

ZAJĘCIA SPORTOWE

Od kwietnia 2015 roku w projekcie odbywają sie ZAJĘCIA SPORTOWE.

Biorą w nich udział dzieci z różnych krajów.

Na zjęciach dzieci wymieniają się grami i zabawami, w które lubią się bawić dzieci w różnych stronach świata.

Zajęcia dają też możliwość rywalizacji w grupach mieszanych oraz uczą współpracy w międzynarodowych zespołach.

NA ZAJĘCIACH SPORTOWYCH JEST FAJNIE I KOLOROWO:)sportowe3.jpgsportowe1.jpgsport2.jpg

2015-11-17 01:59:25, Administrator

[1] 2   Nastepna